19
05.2018

Zmiana reguł dotyczących rozliczeń podatkowych od 2018 r.

Zmiana reguł dotyczących rozliczeń podatkowych od 2018 r.

Jedną z najważniejszych zmian z punktu widzienia pracujących w Norwegii Polaków będzie ograniczenie prawa do odpisów za mieszkanie oraz wyżywienie (kost og losji).

Pracownik, który pracuje dla tego samego pracodawcy i mieszka w tej samej gminie przez okres dłuższy niż dwa lata, nie będzie już postrzegany jako pendler z prawem do zwrotu kosztów mieszkania i wyżywienia. Jeśli jednak taka osoba zmieni pracę i przeprowadzi się do innej gminy, dwuletni okres z prawem do odpisów będzie się liczył od nowa.

Warto zwrócić uwagę, że nawet po upływie dwóch lat pracodawcy nadal będą mieć możliwość zapewnienia dojeżdżającym pracownikom zakwaterowania i wyżywienia według istniejącyh stawek.

Okres dwóch lat ma obowiązywać od 2018 r., tak więc osoby będące pendlerami zachowają uprawnienia do odpisów przez kolejne dwa lata i utracą je dopiero w 2020 roku.

Ograniczenie odpisów podatkowych opisane powyżej nie dotyczy odliczania kosztów podróży. Koszty podróży nadal będzie można odliczać – niezależnie od tego, czy będzie się jeździć do rodziny mieszkającej w innej gminie, fylke czy kraju.
Źródło: https://www.sticos.no/fagstoff/kategori/skatt/statsbudsjettet-2018-innstramming-for-pendlere ”

 

« back

Norway

Hoffsveien 15
0275 Oslo

Poland

ul. Podgórna 27/U1
70-205 Szczecin

Contact

+47 22 50 66 05
accounting@bdtviken.no

Regnskap AS: 935392667MVA

"All rights to the contents of this page are reserved. This includes text, pictures, graphics, design, and logo. The author of this page is BDT Viken AS. Copying or dissemination of the information found on the page without the author’s consent is forbidden."

Our Profile

Strona używa cookies Dowiedź się więcej